Rybná 716/24, Praha 1
720 366 722
info@elektronicka-cigareta.info

Pomáhají e-cigarety při odvykání?

nejnovější elektronická cigareta

Pomáhají e-cigarety při odvykání?

E-cigarety jsou méně škodlivé než ty běžné, a proto mohou pomoci v boji se závislostí, která ročně stojí příliš mnoho životů i peněz. Jejich líbivé příchutě však můžou vést u dospívajících a mládeže k nebezpečnému zlozvyku, kterému by se za jiných podmínek třeba vyhnuli.

Kolegové z americké spotřebitelské organizace Consumer Reports se tomuto problému věnují opakovaně a informovali i o výsledcích studie, kterou před nedávnem zveřejnil vědecký časopis PLOS-One. Počet osob, kterým e-cigarety pomohou při odvykání kouření, může být mnohem nižší než počet dětí a mladých lidí, kteří si kvůli nim na pravidelné kouření zvyknou. Studie se pokusila obě možnosti zvážit a srovnat za použití sčítacích údajů, celostátních pozorování a publikovaných výzkumů. Analyzovány byly tři typy možných důsledků – počet kuřáků, kteří přestanou kouřit díky e-cigaretám, počet dětí a mladých, kteří přejdou z e-cigaret k dlouhodobému klasickému kouření, a věk dožití, který tím bude prodloužen nebo zkrácen. Autoři výzkumu došli k závěru, že užíváním e-cigaret dojde ke ztrátě 1,5 milionu let lidského života. E-kouření podle nich nejspíše více škodí, než pomáhá.

Podle výzkumníků je však nutné situaci dále šetřit, protože jiné podobné studie dosáhly odlišných výsledků. Škodlivost či prospěšnost elektronických cigaret může záležet na mnoha faktorech – způsobu výroby a užívání nebo regulaci.

Pomáhají e-cigarety při odvykání?

Vědci již nezpochybňují, že jsou e-cigarety méně škodlivé než klasické. Obsahují sice mnohé toxické látky, ale v menším množství a v menších dávkách. Pomohou-li kuřákovi přestat kouřit, prospívají veřejnému zdraví. Zatím ovšem není mnoho důkazů o tomto jejich účinku. Americká společnost pro rakovinu doporučuje lékařům, aby podporovali používání e-cigaret jen u těch pacientů, kteří odmítají jiné způsoby odvykání. Jinými slovy, zdravé je nekouřit vůbec, ale když už se kouří, lepší jsou elektronické cigarety.

Chystáte-li se skončit s kouřením, vyzkoušejte nikotinové žvýkačky nebo náplasti, farmaceutické výrobky nebo jiné způsoby, které neškodí vašemu zdraví. Pokud to nefunguje a chcete zkusit elektronické cigarety, vyberte si druh s obsahem nikotinu, protože existují náznaky, že právě s nimi můžete dosáhnout úspěchu. Některé obchody nabízejí regulaci dávky nikotinu a postupně vám ji budou snižovat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *